2015

IV Міжнародны паэтычны фестываль імя Міхася Стральцова

(12 - 15 лютага 2015)

12.02 Чацвер

Месца: Галерэя «Ў» (пр-т Незалежнасці, 37а)

19.00 Фестывальны пралог.

Інстытут імя Гётэ ў Мінску прадстаўляе вечарыну «Як намаляваць верш» з удзелам паэта Андрэя Хадановіча і мастака Райнхарда Кляйста (Германія). Спецыяльны госць — Уладзь Лянкевіч (гітара).

13.02 Пятніца

Месца: Галерэя «Ў» (пр-т Незалежнасці, 37а)
 

18.00-19.00 Прэзентацыя дэбютных кніг паэзіі:

Кася Сянкевіч, Таня Скарынкіна, Антон Рудак, Юля Цімафеева

19.00-20.00 «Усход-Захад»

Жанар Секербаева (Казахстан), Арвіс Вігулс і Сяргей Цімафееў (Латвія), Эрлінг Хітэлсен і Віліям Нійгар (Нарвегія).

20.00-21.00 «Крок»: Юры Завадскі прадстаўляе кнігі беларускіх і ўкраінскіх аўтараў.

Дзмітро Лазуткін, Юры Мацевашчук, Алена Сцепаненка, Міхась Баярын, Сяргей Прылуцкі.

21.00 «Жыццё Марыі»: вечар Сяргея Жадана (Украіна) з удзелам перакладчыка Андрэя Хадановіча (Беларусь).

14.02 Субота

Месца: Галерэя «Ў» (пр-т Незалежнасці, 37а)

15.00-16.40 «Літаратура і мультыкультуралізм. Роля паэта як амбасадара культуры».

Дыскусія з удзелам Жанар Секербаевай (Казахстан), Атэны Фарухсад (Швецыя), Марыі Мартысевіч і Дзмітрыя Строцава (Беларусь).

Мадэратар: Юля Цімафеева.

17.00-17.30 Урачыстае адкрыццё фестывалю.

17.30-19.30 «Вялікае Княства Паэзіі».

Гінтарас Граяўскас, Гедрэ Казлаўскайтэ (Літва), Юстына Баргельска (Польшча), Ірына Баташчук, Сяргей Жадан (Украіна), Лявон Баршчэўскі, Адам Глобус, Наста Кудасава, Наталка Кучмель, Уладзь Лянкевіч (Беларусь).

20.00-22.00 Паэтычны СЛЭМ: Зборная Беларусі — зборная Украіны.

Спецыяльны госць — Атэна Фарухсад (Швецыя).

15.02 Нядзеля

Месца: Галерэя TUT.BY (пр-т Дзяржынскага, 57; ст. м. Міхалова)

13.30 – 15.20 Беларускі Калегіюм прадстаўляе: «Літаратура пасля літаратуры. Канец прыгожага пісьменства?»

Дыскусія з удзелам Валянціна Акудовіча, Максіма Жбанкова і Андрэя Хадановіча (Беларусь), Сяргея Цімафеева (Латвія), Юрыя Завадскага (Украіна).

Мадэратар: Ірына Дубянецкая.

15.30 – 16.30 Антыпаэзія: вечар празаікаў Школы маладога пісьменніка

Крысціна Бандурына, Мікіта Волкаў, Аляксандр Дамброўскі, Андрэй Лазуткін, Вольга Пінкевіч, Ксенія Шталянкова.

16.40 – 17.00 Беларускі клімат: «Навязванне». Дзмітры Плакс (Беларусь-Швецыя): тэкст, Ігар Корзун: вязанне, Drum Ecstasy: шум.

17.00 Паэтычны марафон. 1-я частка

Эрлінг Хітэлсен (Нарвегія), Юры Завадскі (Украіна), Ірына Бельская, Яўген Бясчасны, Ганна Аўчыннікава, Зміцер Вішнёў, Уладзімір Глазаў і Ярына Дашына (Беларусь).

18.30-18.50 Сяргей Балахонаў з музычнай праграмай «Гомельскае метро»

19.00 Паэтычны марафон. 2-я частка

Арвіс Вігулс (Латвія), Гінтарас Граяўскас і Гедрэ Казлаўскайтэ (Літва), Сабіна Брыло, Таня Светашова, Стась Карпаў, Мікіта Найдзёнаў і Людка Сільнова (Беларусь).

20.30 Музычна-паэтычны Джэм

Уладзімір Лянкевіч, Таня Скарынкіна, Дзмітрый Строцаў, Віка Трэнас, Юля Цімафеева, Сяргей Цімафееў, Дзмітро Лазуткін, Сяргей Прылуцкі, Алена Сцепаненка.

З удзелам музычных гуртоў: Intelligency, TonqiXod, Triangle.